SoftWare
نمونه سوالات و جزوات برای کارگاه رایانه  
پيوندهای روزانه

عموما به وسایل و تجهیزاتی که خارج از جعبه کیس یک رایانه قرار داشته باشد وسایل جانبی یا(peripherals) می گویند.شایان ذکر است برخی از وسایل موجود در داخل جعبه نیز نظیرCDدرایو و دیسک سخت جزو وسایل جانبی محسوب می شوند.در اکثر سیستم های رایانه ای سه وسیله جانبی ضروری زیر همواره مطرح می باشد،این سه وسیله عبارتند از:

1- صفحه کلید          (Keyboard)

2- ماوس                (Mouse)    

3- صفحه نمایشگر         (Monitor)

 

توضیح: دو وسیله اول و دوم از وسایل مهم ورودی رایانه است که از آنها برای ورود اطلاعات استفاده می شود و از مورد سوم به منظور خروج اطلاعات استفاده می گردد.

 

صفحه کلید

 

مشهورترین دستگاه ورودی صفحه کلید یا کیبورد نام دارد.صفحه کلید دستگاهی است که ظاهر آن شبیه ماشین تایپ است و روی آن تعدادی کلید وجود دارد که نحوه چیدن آنها شبیه ماشین تایپ بوده و کاربر را قادر می سازد تا با استفاده از آن اطلاعات و فرامین دلخواه خود را وارد رایانه نماید.

کلیدهای یک صفحه کلید از 3 نوع کلید تشکیل شده:

1-کلیدهای حروف الفبا و اعداد (این نوع کلیدها،شامل کلیدهای مربوط به حروف الفبا و اعداد می باشند.)

2-کلیدهای نقطه گذاری (این نوع کلیدها،شامل نقطه،ویرگول،نقطه ویرگول(سمی کالن) و امثال آن می باشند.)

3-کلیدهای خاص(ویژه)  (این نوع کلیدها،شامل کلیدهای کنترلی،کلیدهای جهت دار(Arrow keys)،کلیدهای

تابعی،کلیدNum lock،کلیدCaps lock و برخی کلیدهای دیگر می باشد.

 

توضیح مهم: درون صفحه کلید یک ریز پردازنده خاص وجود دارد که کارهای گوناگون انجام می دهد. مهم ترین

وظیفه ی ریز پردازنده صفحه کلید،کنترل و مراقبت کلیدها و سپس گزارش به رایانه در هنگام فشار دادن یا رها کردن یک کلید می باشد.

 

صفحه نمایش(Monitor)

متداول ترین دستگاه خروجی در میکروکامپیوتر،صفحه نمایش یا مانیتور نام نام دارد.ظاهر صفحه نمایش رایانه شبیه تلویزیون است با این تفاوت که صفحه نمایش تنها توانایی ارتباط با رایانه و نمایش اطلاعات ارسالی آن را دارد در صورتی که تلویزیون یک مدار گیرنده است و قادر به نمایش تصاویری است که به صورت امواج الکترومغناطیسی دریافت می کند.

معنی مانیتور آگاهی دهنده است و لذا از آن برای آگاهی یافتن از آنچه که در داخل رایانه می گذرد استفاده می کنند. برخی از کاربران صفحه نمایش را "واحد نمایش بصری" یا VDU می نامند.

کاربر اطلاعات را به واحد پردازش مرکزی ارسال می نماید و سپس این واحد اطلاعات را جهت آگاهی کاربر در صفحه نمایش،ارایه می دهد.

در ادامه ذیلا برای شما نام چند نوع از دستگاههای خروجی(صفحه نمایش)را می آوریم.

1-صفحه نمایش CRT

2-صفحه نمایش کریستال مایع

3-صفحه نمایش پلاسمای گازی

4-صفحه نمایش الکترولومینانس

 

ماوس(Mouse)

بسیاری از برنامه ها توسط رابط گرافیکی کاربر که به صورت اختصار(GUI) نامیده می شود به صورت تصاویر در صفحه نمایش رایانه به نمایش در می آیند.هرGUI شامل یک اشاره گر یا پوینتر است که می تواند آن را در صفحه نمایش رایانه خود به حرکت درآورد ماوس یا موش ابزاری است که به کمک آن می توانید اشاره گر را در صفحه نمایش به حرکت درآورید.نامگذاری ماوس یا موش به شکل ظاهری آن مربوط می شود. یک محفظه پلاستیکی سخت با دو یا سه کلید روی آن که با سیم بلندی از ته آن به کامپیوتر وصل می شود.در وجه تحتانی ماوس،یک توپ کوچک درون یک سوراخ جاسازی شده است که با حرکت آن اشاره گر یا کرسر و یا مکان نما جابه جا می شود.

همان طور که گفته شد دستگاه ماوس دارای دو یا سه دکمه در قسمت فوقانی خود می باشد از این دکمه ها برای ارسال علایم به رایانه ای که در اختیار شما است استفاده می شود.چنانچه یکی از کلیدها را بزنید و رها کنید اصطلاحا به آن کلیک یا تقه می گویند و چنانچه یک کلید را سریعا دوبار بزنید و رها کنید اصطلاحا به آن دابل کلیک می گویند و یا می توانید کلیدی را فشار داده و نگهدارید و در عین حال ماوس را به حرکت درآورید که این عمل را درگ(Drag) می گویند.

 

توضیح:بسیاری از برنامه ها این امکان را به کاربر می دهد که علاوه بر استفاده از ماوس از صفحه کلید نیز در جابجایی اشاره گر استفاده نماید.

 

وسایل دیگر جهت کنترل اشاره گر

 

1- Track ball

این ابزار کنترل،شبیه یک عدد ماوس پشت و رو شده است،به این ترتیب که توپ در قسمت فوقانی و در یک حفره جاسازی شده است بنابراین شما با حرکت دادن توپ می توانید اشاره گر را به نقطه مورد نظر خود انتقال دهید.

 

2- کنترلرهای بازی یا  Joystick

جوی استیک یک دسته کنترلی است که بیشتر در بازی های رایانه ای به کار می رود،این وسیله نیز همانند ماوس کنترل اشاره گر را به عهده دارد و به آن اهرم هدایت نیز می گویند.با حرکت دادن دسته،می توان حرکت اشیا را در صفحه نمایش کنترل کرد.

 

3- Touchpad

در برخی از رایانه ها مانند Notebook وسیله ای تعبیه شده است که عموما داخل صفحه کلید جاسازی می شود.این وسیله به شکل صفحه قابل لمسی است که نسبت به فشار انگشتان کاربر حساس بوده و حرکت آنها را احساس می نماید در نتیجه اشاره گر به سمت نقطه دلخواه کاربر حرکت می کند.

 

 

 

4- قلم نوری یا Light pen

از این وسیله به صورت یک قلم می باشد می توان برای ترسیم اشکال و یا نوشتن متن و همچنین برای کنترل منوها و آیکن ها بهره گرفت.

 

5- Touch Screen

نوعی صفحه نمایش رایانه است که اگر نقطه ای از سطح آن با دست لمس شود می تواند موقعیت نقطه لمس شده را تشخیص دهد.این وسیله عمومادر باجه های اطلاعات عمومی و دستگاه های پاسخ دهنده اتوماتیک کاربرد فراوان دارند.

 

6- Graphics Tablet

یک صفحه مستطیل شکل مسطح که سطح آن با اجزای الکترونیکی پوشیده شده است.این صفحه تخت حرکت یک سوزن یا قلم پلاستیکی را بر روی خود تشخیص داده و شناسایی می کند.این ابزار در امور مهندسی و طراحی و هنری کاربرد فراوان دارد.هم اکنون در رایانه های جیبی نیز استفاده از آن رایج شده است.

 

7- قلم طراحی یا Stylus

این ابزار نیز یک وسیله اشاره ای است که همراه با لوح گرافیکی به کار می رود.قلم طراحی توسط یک سیم به لوح وصل می شود.برای رسم نقطه توسط این قلم،کافی است که شما نوک آن را با سطح لوح تماس دهید.

چون کنترل این نوع قلم بسیار راحت است،کاربران و طراحان گرافیکی این ابزار را به سایر ابزارهای مشابه ترجیح می دهند.

 

 

 

خارج از جعبه (Case) – وسایل انتخابی مهم

 

همان گونه که ملاحظه نمودید تجهیزاتی که بیان شد از اهمیت و ویژگی های خاصی برخوردار بودند چراکه اصولا بدون آنها رایانه کار نمی کند و یا کارکردن با آن بسیار دشوار است.در عین حال برخی وسایل نیز وجود دارند که هرچند حضور آنها ضروری نیست اما در عصر حاضر و با پیشرفت فن آوری و پاسخ سریع به نیازها استفاده از آنها در منازل و ادارات اجتناب ناپذیر می نمایاند در این رابطه می توان به چاپگر،مودم و بلندگوهای سیستم اشاره نمود،همچنین می توان به برخی از وسایل دیگر نظیر اسکنر(پویشگر)،دوربین دیجیتال و مبکروفن که تاچندی قبل تجهیزات عجیب و غریب و مرموز به شمار می رفتند و امروزه به صورت اجزای کاملا طبیعی و نرمال مورد استفاده واقع می شوند،اشاره نمود.اکنون به صورت خلاصه به یکایک این تجهیزات می پردازیم:

 

چاپگرها(Printers)

امروزه در بازار رایانه انواع مختلفی از چاپگرها عرضه می شود که در اینجا به دو نوع از معروف ترین آنها یعنی چاپگر لیزری و جوهر افشان پرداخته می شود.

 

 

 

 

 

1- چاپگرهای لیزری

تکنولوژی این نوع چاپگرها مشابه تکنولوژی دستگاه های فتوکپی است.در این نوع چاپگرها به وسیله پرتولیزر و آینه گردان تصویر یک صفحه روی غلتک حساس به نور ایجاد می شود.بدیهی است که تصویر مورد نظر تحت دستورالعمل ها و فرامین صادره از سوی رایانه،بر روی صفحه کاغذ چاپ می شود.

 

2- چاپگرهای جوهر افشان

این نوع چاپگرها دارای یک قلم متحرک یا نوک نوشتن می باشد که همراه خود یک کارتریج یا مخزن جوهر دارد.قلم متحرک تحت کنترل رایانه بوده و دارای حرکت رفت و برگشت است.بنابراین قلم نوشتن،برای چاپ تصویر مطابق دستور چاپ کاربر عمل نموده و در عین حرکت رفت و برگشتی مقداری جوهر از طریق نوک نوشتن در نقاطی که تعریف شده

است،پاشیده می شود.

کیفیت چاپ در این نوع چاپگر مناسب است ولی از نظر سرعت کند می باشد.

 

سایر انواع چاپگرها

گروه دیگری از چاپگرها نیز وجود دارند که به چاپگرهای ضربه ای موسومند.عملکرد این گروه بسیار شبیه عملکرد یک ماشین تایپ است.چاپگر ضربه ای حروف،ارقام و علایم مورد نظر را از طریق یک نوار آغشته به جوهر و بر اساس ضربه ای که بر آن وارد می نماید برروی کاغذ حک می نماید.

چاپگرهای ضربه ای(Impact printers) خود بر دو نوع اند:

 

1- چاپگرهای با علایم شکل یافته

در این نوع چاپگرها،شکل کاراکترهای قابل چاپ از پیش ایجاد شده اند.کاراکترها به صورت برجسته روی چکش ها و یا چرخ های خاصی تعبیه شده اند.بین کاغذ و کاراکتر یک نوار جوهر وجود دارد،کاراکتر به این نوار برخورد می کند و طرحی از آن روی کاغذ به وجود می آید.شایان ذکر است چون شکل کاراکترها از پیش و با دقت ایجاد شده است لذا کیفیت چاپ بسیار خوب است.در زیر نام چند نوع از چاپگرهای ضربه ای با علایم شکل یافته را می آوریم:

1- چاپگرهای چرخ فلکی(Daisy Wheel printer)

2- چاپگرهای انگشتانه ای(Thimble printer)

3- چاپگرهای زنجیره ای(Chain printer)

 

2- چاپگرهای ماتریسی

این نوع چاپگر که به Dot Matrix یا نقطه ماتریسی نیز مشهور می باشند،فاقد یک مجموعه کاراکتر با شکل و تمایل از پیش تعیین شده هستند.چاپگر نقطه ماتریس ابتدا شکل کاراکتر را می سازد سپس با روش ضربه ای آن را چاپ می کند.ساخت کاراکترها توسط یک هد سوزنی صورت می گیرد.عبارت نقطه ماتریس،به مستطیل یا بلوک کوچکی اطلاق می شود که روی آن نقطه هایی به شکل کاراکتر متنی یا گرافیکی مورد نظر به نمایش در آمده یا چاپ می شود.ماتریس نقطه ای از چند ردیف و ستون تشکیل می گردد.شایان ذکر است کیفیت تصویر خروجی این نوع چاپگرها و البته به ابعاد ماتریس و به عبارتی بستگی به تعداد سوزن های تشکیل دهنده کاراکتر دارد.بنابر این با توجه به توضیح فوق،چاپگر ضربه ای 24 سوزنه به مراتب دارای کیفیت بیشتری نسبت به چاپگر ضربه ای 9 سوزنه می باشد.

 

توضیح مهم:سرعت چاپ در چاپگر ها با واحد"کاراکتر بر ثانیه"سنجیده می شود.یک چاپگر ضربه ای نقطه ماتریسی نوعی می تواند سرعتی حدود 300 کاراکتر بر ثانیه یا(CPS)داشته باشد.

 

یکی دیگراز انواع تجهیزات چاپ،وسیله ای به نام پلاتر است.از این وسیله چاپ برای مقاصد خاصی استفاده می شود،نظیر چاپ نقشه های مهندسی یا معماری.عموما پلاتر برای چاپ نقشه های بزرگ و بسیار بزرگ طراحی و ساخته می شوند،لذا دارای قیمت نسبتا بالایی می باشند.

 

چگونگی انتخاب یک چاپگر

برخی از فاکتورهای مهم جهت خرید یک چاپگر که می بایست مورد توجه قرار گیرد ذیلا آورده می شود:

 

1- سرعت خروجی

بیشتر چاپگرهای لیزری توانایی چاپ حداقل 8 تا12 صفحه در مدت زمان یک دقیقه را دارند.سرعت چاپ برای صفحاتی که دارای متن باشند و یا حاوی یک تصویر گرافیکی،متفاوت است.به عنوان مثال صفحاتی که دارای تصاویر گرافیکی است کندتر چاپ می شوند چاپگرهای جوهر افشان عموما کندتر از چاپگرهای لیزری هستند.به هر حال چاپگری که بتواند ضمن حفظ کیفیت تصویر،سرعت خروجی بالایی داشته باشد از اهمیت و توجه بیشتری برخوردار است.

 

2- رنگ(Color)

چنانچه تمایل به رنگی شدن محتویات مورد نظر خود دارید،ضروری است که یک چاپگر رنگی تهیه نمایید.شایان ذکر است چاپگرهای لیزری گران هستند درصورتی که چاپگرهای جوهر افشان رنگی ارزان هستند.برخی از چاپگرهای رنگی از سه جوهرمختلف و برخی دیگر از چهار جوهر برای تولید تصویر استفاده می کنند.

برخی از چاپگرها دارای یک مخزن جوهر هستند که شامل ترکیب 3 یا 4 رنگ و برخی دیگر برای هر رنگ یک مخزن جوهر ویا کارتریج دارند.

چنانچه ندرتا احتیاج به چاپ رنگی دارید بهتر است از چاپگری استفاده نمایید که حد اقل از دو مخزن جوهر سیاه و سفید بهره می گیرد.شدت چاپ رنگ سیاه در حالتی که از یک مخزن جوهر یا کارتریج با رنگ سیاه استفاده می کنید بسیار بیشتر است از شدت چاپ این رنگ در حالتی که از یک مخزن با رنگ های متعدد بهره می گیرید.

 

3- هزینه های مصرفی

در ابتدا شما برای خرید یک دستگاه چاپگر متقبل هزینه ای می شوید که این هزینه،هزینه ی ابتدایی و پایه است.هزینه دیگری که به هنگام استفاده از چاپگر آن را حتما تقبل خواهید نمود،خرید مخزن جوهر یا کارتریج است.

چاپگرهای لیزری و چاپگرهای جوهر افشان هردو نوع احتیاج به تعویض کارتریج دارند،برای چاپگر لیزری نیاز به تعویض کارتریج تونر و برای چاپگر جوهر افشان نیاز به تعویض کارتریج جوهر می باشد.بنابراین قبل از خرید هر نوع چاپگر،ابتدا هزینه هر صفحه چاپ را با توجه به قیمت مخزن جوهر یا کارتریج مورد نظر قرار دهید.

 

مودم(Modem)

External            Internal

مودم وسیله ای است که کامپیوتر شما را با خط تلفن ارتباط می دهد.در این صورت شما قادر خواهید بود که با شبکه جهانی اینترنت ارتباط برقرار نموده و نیز بتوانید E-mail یا نامه الکترونیکی خود را ارسال نمایید.امروزه اغلب کامپیوترهایی که خریداری می شوند مجهز به مودم بوده که از قبل به هنگام اسمبل نمودن رایانه در آن نصب شده است.این نوع مودم درون Caseودر داخل یکی از شکافهای توسعه یا Slot قرار می گیرد،که به آن Internal می گویند.مودم دیگری نیز وجود دارد که از طریق یک کابل به رایانه متصل می گردد که به آن مودم خارجی یا Externalمی گویند که در داخل کیس سیستم قرار نمی گیرد.

 

مالتی مدیا(چند رسانه ای Multimedia)

یکی از جدیدترین پدیده ها مربوط به رایانه های شخصی،چند رسانه ای یا مالتی مدیا می باشد.این پدیده آمیزه ای از رسانه هایی نظیر تلویزیون،رایانه،دستگاه های پخش صوت با کیفیت بالا و نرم افزارهای کاملا جدید است.با تلفیق صدا،نور و داده های کامپیوترها می توان بسیاری از نا شدنی های گذشته را شدنی کرد.اکنون داده های رایانه ای منحصر به متن یاText نیست بلکه موزیک ها،تصاویر گرافیکی،ترسیمات متحرک،تصاویر ویدیویی و مذاکرات و گفت و گوها نیز داده هایی هستند که امکان تبدیل آنهابه ارقام وجود دارد(اعداد باینری).برنامه هایی که توانایی کاربردهای اشاره شده را داشته باشند برنامه های کاربردی چند رسانه ای نامیده می شوند.امروزه اکثر رایانه های موجود در بازار،رایانه های مالتی مدیا یا چند رسانه ای هستند که تجهیزات ومولفه های مورد نیاز را به همراه خود دارند.

اکنون ذیلا به معرفی تعدادی از تجهیزات یک سیستم چند رسانه ای می پردازیم:

 

اسکنر(Scanner)

دستگاهی که قادر است تصاویر را به یک رایانه وارد کند،اسکنر یا پویشگر نامیده می شود.عملکرد اسکنر شبیه بخشی از عملکرد یک دستگاه فتوکپی است به این مفهوم که اسکنر چون یک دستگاه اپتیکی است لذا با استفاده از تابش پرتوهای نورانی به سطح تصویر و انعکاس آنها،تصویر را نقطه به نقطه اسکن یا پویش می نماید.اطلاعات برگشتی از تصویر به صورت ارقام صفر و یک به رایانه ارسال می شود.اکنون یک برنامه که از قبل در سیستم نصب شده است،این اطلاعات را مجددا به تصویر تبدیل می کند.

 

دوربین دیجیتال(Digital Camera)

نحوه کارکرد یک دوربین دیجیتال یا رقمی بسیار شبیه عملکرد دوربین معمولی است.بجز این که در دوربینهای دیجیتالی از فیلم عکاسی استفاده نمی شود بلکه تصاویر به صورت دیجیتالی در حافظه دوربین نگهداری می شود.

اکنون شما می توانید تصاویر مورد نظر خود را به یک رایانه برای نمایش یا چاپ انتقال دهید.

اصولا کیفیت تصاویر چاپ شده در این دوربین ها آنچنان بالا نیست لذا می توانید جهت افزایش کیفیت تصویر از یک نرم افزار گرافیکی مانند فتو شاپ بهره جسته و از جلوه های ویژه یا effect آنها استفاده نمایید.البته دوربینهای با قابلیت 7MPیا بالاتر به بازار عرضه شده اند که کیفیت خوبی دارند.

 

بلندگو(Speaker)

یک رایانه استاندارد از این وسیله ی اساسی ومهم به منظور پخش صوت استفاده می نماید.این صوت شامل موسیقی و هر نوع صدای دیگری می تواند باشد.لازم به توضیح است که بلند گوها یکی از مولفه های مهم یک سیستم مالتی مدیا یا چند رسانه ای است.

 

کارت صدا(Sound Card)

به طور قطع کارت صدا یکی دیگر از مولفه های مهم یک سیستم چند رسانه ای است که به احتمال زیاد رایانه شما دارای این کارت می باشد.این کارت یک برد الکترونیکی است که در داخل یکی از شکافهای توسعه واقع در برد مادر قرار می گیرد بنابراین چنانچه نیاز به کیفیت بالای صوتی دارید بهتر است کارت صوتی خود را ارتقا دهید،این عمل با خارج نمودن کارت صوتی موجود و قرار دادن کارت جدید صوتی به جای آن صورت می گیرد.شایان ذکر است در برخی از بردهای مادر کارت صدا به صورت یکپارچه بوده و قابل تعویض و یا قابل ارتقا نیست که اصطلاحا آنراOnboard می گویند.

 

میکروفون(Microphone)

گاهی اوقات شما می توانید به جای استفاده از صفحه کلید یا ماوس از طزیق گفتار برنامه های کاربردی را کنترل نمایید.برای اجرای این کار از میکروفون می توانید استفاده نمایید.

 

مواظبت از سخت افزار

در اینجا خواهیم آموخت که چگونه با رفتار درست و حفظ نکات ایمنی بر طول عمر رایانه خود بیفزاییم:

 

1- رایانه ها تجهیزات حساس هستند،لذا از آزمودن و امتحان ویژگی و تحمل قطعات خودداری نمایید.

2- سعی کنید همواره هوای تازه در اتاق رایانه در گردش باشد تا به این ترتیب فن منبع تغذیه که از بیروند از کیس مشاهده می شود بتواند قسمتهای الکترونیکی را خنک نماید.

3- قسمت پشت کیس رایانه را همواره خالی نگه داشته و اجازه دهید که هوا از آن سمت گردش نماید،توجه داشته باشید که کیس سیستم نباید کاملا پوشیده شود.

4- در محلی که کامپیوتر قرار دارد از کولرهای آبی کمتر استفاده نمایید چراکه رطوبت اضافی ممکن است باعث اشکال و خرابی در مدارهای الکترونیکی رایانه شود.

5- رایانه خود را دور از گردو غبار نگه دارید و در هنگام تمیز نمودن اتاق رایانه خاموش بوده و روی آن را کاملا بپوشانید و از ریخته شدن مایعات و نوشیدنی ها جلوگیری نمایید.

6- دمای بالا عامل بسیار خطرناک ومنفی برای سیستم شماست.بنابراین دمای اتاق را برابر استاندارد تنظیم نمایی.

7- رایانه را به هنگام عدم نیاز و پایان کار به صورت صحیح و برابر دستورالعمل قانونی خاموش کنید.لازم است قبل ازShut Down نمودن رایانه ابتدا کلیه برنامه ها و پنجره های باز شده بسته شوند و سپس رایانه از طریق طی مراحل اصولی خاموش شود.به هیچ عنوان برای خاموش کردن رایانه قبل از طی مراحل یک دفعه دو شاخه را از پریز نکشید.

8- با توجه به جنس دیسکت ها و پوشش مغناطیسی آنها بهتر است این نوع رسانه در معرض میدانهای مغناطیسی قرار نگیرد،دراین رابطه دستگاه مانیتور شما یکی از تجهیزاتی است که تولید میدان مغناطیس بسیار قوی می کند.

9- از جابه جا نمودن سیستم به هنگام روشن بودن آن جدا خودداری نمایید.

10- به هنگام بروز اشکال در سیستم رایانه خود، برای پرهیز از پیشرفت خرابی ضروری است به کارشناس و متخصص مربوطه مراجعه نمایید.

 

[ شنبه پنجم اردیبهشت ۱۳۸۸ ] [ 15:47 ] [ بهار ]

دخترها مثل سيب هاي روي درخت هستند. بهترين هايشان در بالاترين نقطه درخت قرار دارند. پسرها نمي خواهند به بهترين ها برسند چون مي ترسند سقوط کنند و زخمي بشوند، بنابراين به سيب هاي پوسيده روي زمين که خوب نيستند اما به دست آوردنشان آسان است، اکتفا مي کنند. سيب هاي بالاي درخت فکر مي کنند مشکل ازآنهاست درحالي که آنها فوق العاده اند. آنها فقط بايد منتظر آمدن پسري بمانند که آن قدر شجاع باشد که بتواند از درخت بالا بيايد

[ چهارشنبه دوم اردیبهشت ۱۳۸۸ ] [ 15:56 ] [ بهار ]

1-  كليه اجزاي فيزيكي قابل لمس ............ گفته ميشود.

الف) سخت‌فزار      ب) ميان‌افزار    ج) سيستم     د)همه موارد

2- كليه برنامه‌ها و دستورالعمل‌هايي كه جهت ارتباط با كامپيوتر به كار ميرود .................. گفته ميشود.

الف) سيستم ارتباطي   ب) نرم‌افزار ورودي     ج) نرم‌افزار    د) سخت‌افزار

3- تجهيزات خاصي كه از تركيب ........... و ........... توليد ميشود ............ گفته ميشود.

الف) افزار- برنامه- سيستم               ب) سخت‌افزار- نرم‌افزار- ميان‌‌افزار

ج)سخت‌افزار- نرم‌افزار- ميان‌افزار        د) برنامه – سخت‌افزار- سيستم

4- كدام گزينه درمورد فناوري اطلاعات صحيح است؟

الف) يك سيستم جامع مدیریتي جهت ورود و پردازش اطلاعات .

ب) فناوري اطلاعات همان IT است.

ج ) اصطلاحي عمومي كه براي استفاده از کامپیوتر جهت نگهداری و ايجاد داده‌ها

د )‌ هر فناوري كه به دريافت ، ذخيره ، پردازش و ارائه اطلاعات به كار ميرود

5-      كدام گزينه در مورد تعريف كامپيوتر صحيح است؟

الف) دستگاهي كه دادها را با سرعت زياد پردازش كرده و اطلاعات را ارائه ميكند.

ب) دستگاهي با حافظه قابل برنامه ريزي كه قادر به انجام عمليات رياضي و منطقي ميباشد.

ج) دستگاهي كه توانايي انجام سه عمل دريافت پردازش و اعلام نتايج را داشته باشد.

د) همه موارد

6-      كدام يك از گزينه‌هاي زير تعريف كامپيوتر است؟

الف) ورودي عمليات خروجي                      ب) مجموعه عناصر مرتبط به سخت افزار

ج) مجموعه عناصر سخت افزار و نرم‌افزار        د) مجموعه عناصر مرتبط بهم كه يك هدف را دنبال ميكنند

7-      داده يعني ....         

الف) كاركترها           ب)خروجي كامپيوتر   ج)اطلاعات مرتبط بهم               د)مقادير ورودي سيستم

8-      پردازش بمعني ....

الف)هر عملي كه روي اطلاعات صورت مي‌يابد       ب) به هرگونه عمليات كه در كامپيوتر صورت ميگيرد

ج) كليه اعمالي كه روي داده‌ها صورت ميگيرد         د) الف و ب

9-      كدام گزينه در مورد اطلاعات صحيح ؟

الف) داده‌هاي خام       ب) داده‌ها قبل از پردازش    ج)پردازش دادها       د)حاصل پردازش داده‌ها

10-    كامپيوتر از لحاظ وسعت تجهيزات و قدرت پردازش كدامند؟

الف) ريز كامپيوترها – كامپيوترهاي شخصي – كامپيوترهاي بزرگ – ابر كامپيوتر

ب) ريز كامپيوتر – كامپيوترهاي كوچك – كامپيوترهاي بزرگ – ابركامپيوتر

ج) ريز كامپيوترها – كامپيوترها شخصي – كامپيوترهاي كوچك – كامپيوترهاي بزرگ – ابر كامپيوترها

د)‌ ب و ج

11-    قسمت‌هاي اصلي كامپيوتر شخصي عبارتند از ؟

الف) واحد ورودي – واحد خروجي – پردازنده – حافظه – واحد محاسبه و منطق

ب)‌ واحد خروجي  - واحد محاسبه – واحد پردازش – حافظه نهان – واحد خروجي

ج) واحد ورودي – حافظه - پردازنده – واحد خروجي

د) واحد ورودي – واحد خروجي – حافظه اصلي – حافظه نهان – واحد پردازش – واحد خروجي

12-     مكاني كه در آن محاسبات رياضي و منطقي صورت ميگرد.

الف) CPU         ب) UPC               ج) CU                 د) RAM

13-   كدام گزينه در مورد ريز پردازنده صحيح نيست؟

الف)‌ تراشه‌اي الكترونيكي كه انجام عمليات پردازشي ، منطقي ، رياضي و كنترلي را بر عهده دارد.

ب) مهم ترين و اصلي ترين قسمت يك كامپيوتر است.

ج) سرعت پردازنده بر اساس دستور العمل‌هايي كه در يك ثانيه انجام ميشود اندازه‌گيري ميشود.

د) واحد اندازه گيري سرعت پردازنده كيلوهرتز(KHZ) است.

14-   كدام گزينه در مورد حافظه صحصيح نيست؟

الف) مكاني كه اطلاعات را بصورت دائم و موقت ذخيره ميكند.

ب) مكاني كه اطلاعات را بصورت موقت يا دائم ذخيره ميكند.

ج) هر برنامه‌اي كه بخواهد اجرا گردد در حافظه اصلي قرار ميگردد.

د)  الف و ب

15-    CPU كدام يك از گزينه‌هاي زير است؟

الف) حافظه پردازشي    ب) پردازشگر       ج)محاسبه و منطق         د)كنترل        

16-   يك پردازشگر شامل قسمت‌هاي؟

الف)واحد محاسبه و منطق – واحد كنترل – حافظه               

 ب) واحد محاسبه و منطق – واحد كنترل – حافظه نهان

ج ) ALU  - واحد كنترل – Register                                

 د)‌ الف و ج

17-   يكي از بخش هاي مهم CPU كه عمليات محاسباتي و مقايسه‌اي را انجام ميدهد.

الف) ALU      ب) واحد محاسبه و منطق       ج)واحد محاسبه      د) الف و ب

18-   واحدهاي كوچك جهت نگهداري موقت نتايج در CPU كدام گزينه است؟

الف) Register      ب) ثبات نهان     ج)CU        د) همه موارد

19-   مكاني كه اطلاعات را بصورت دائمي در آن ذخيره ميشود........است؟

الف) حافظه اصلي     ب) حافظه كمكي        ج)حافظه جانبي      د) ب و ج

20-    اساس كار كامپيوتر برمبناي.......... است.

الف) دسيمال      ب) ده‌دهي        ج)يك و دو دويي      د)باينري

21-    كوچكترين واحد اندازه‌گيري حافظه

الف)Byte     ب) Bit      ج) MB              د) KB

22-    كدام گزينه در مورد Byte صحيح است؟

الف) كوچكترين واحد قابل آدرس دهي.

ب) هشت Bit معادل يك Byte است.

ج) يك Byte ميتواند از عدد صفر تا 255 را درخود بصورت باينري نگهدارد.

د) همه موارد

23-   هر................بزرگترين واحدي است كه ريز پردازنده ميتواند محاسبه نماييد.      

الف) كلمه                  ب) 32 بيت     ج) بيت       د) بايت

24-   بترتيب صعودي كدام گزينه درست است؟

الف) بيت – كيلو بيت – بايت – مگابايت                                           

ب) bit – Byte – KB – MB – GB

ج) Byte – Bit – KB- MB – GB                                             

      د) هيچكدام

25-   4 مگابايت معادل؟

الف)212                       ب) 224                            ج) 222                                         د) 220    

26-  4  مگابايت معادل چند كيلو بايت است ؟          

الف)212                                   ب) 224                                        ج) 222                                         د) 220    

27-  8   ترابايت معادل چند گيگابايت است؟

الف)212                                   ب) 223                                        ج) 222                                         د) 213    

28-  حروف ، ارقام و علائم قابل نمايش در كامپيوتر ........ گفته ميشود.

الف) كد                                ب) كاركتر                                    ج) كلمه                                      د) Letter

29-   اطلاعات و برنامه‌هاي موجود در كامپيوتر در قالب چه چيز نگهداري ميشوند؟

الف) فايل                  ب)پوشه                                      ج)كاركتر                                      د) الف و ب

30-    به محلي كه براي سازمان دهي....... استفاده ميشود ......... ميگويند.

الف) فايل – پوشه                    ب) برنامه – فايل                           ج) برنامه – پوشه                           د) پوشه – فايل

31-   حافظه ROM جزء كدام دسته از حافظه‌ها است؟

الف)RAM                               ب) اصلي                        ج) فقط خواندني                            د)فقط نوشتني

32-   كدام دسته از حافظه ريز پردازنده به آن دسترسي مستقيم دارد؟

الف)RAM                   ب)ROM                                      ج)فرعي                                      د)اصلي

33-   كدام يك از حافظه‌ها فقط قابليت خواندن دارد؟

الف)RAM                               ب)ROM                          ج)فرعي                                      د)اصلي

34-   كدام حافظه دستور العمل‌هاي راه اندازي كامپيوتر در آن قرار دارد؟

الف)RAM                               ب)ROM                                      ج)فرعي                                      د)اصلي

35-   كدام گزينه مخفف كلمه RAM است؟

الف)Read Access Memory                           

ب)Random Advanced Memory

ج) Random Access Memory                        

د) ميچكدام

36-   كدام گزينه در مورد Cache درست نيست؟

الف)حافظه نهان                     

ب) سرعت CPU را افزايش ميدهد

ج) كارايي CPU را افزايش ميدهد                                                 

د)حافظه‌اي بين RAM و CPU

37-   كدام يك از حافظه‌ها با الكتريسيته محتواي آن قابل پاك شدن است؟

الف) ROM                             ب)PROM                                    ج)EEPROM                                  د)EPROM

38-    كدام گزينه در مورد حافظه‌هاي جانبي صحيح نيست؟

الف) براي ذخيره سازي دائمي اطلاعات استفاده ميشود.       

ب) معمولا برنامه‌ها و اطلاعات در آن نگهداري ميشود.

ج) نام ديگر آن حافظه ثانويه است.                                   

د) اطلاعات را با سرعت زياد در اختيار CPU قرار ميدهد.

39-    نام ديگر ديسك نرم ............ است؟

الف) ديسكت    ب)فلاپي ديسك       ج)ديسك لرزان    د) همه موارد

40-    به دواير فرضي و هم مركز ................ گفته ميشود.

الف) شيار       ب) Cluster        ج) الف و ب   د) قطاع

[ یکشنبه هجدهم اسفند ۱۳۸۷ ] [ 21:29 ] [ بهار ]

حافظه RAM را تعریف کنید .
حافظه با دستیابی مستقیم یا دستیابی تصادفی ، محلی است که دستورالعمل ها و داده های برنامه در آن ذخیره می شوند .
Ram حافظه ای است که با قطع برق اطلاعات آن از بین خواهد رفت .
موارد الف و ب صحیح است .
هیچکدام

سیستم عامل DOS چند کاربره است ؟
تک کاربره
دو کاربره
سه کاربره
هیچ کدام

حافظه های اصلی کامپیوتر را نام ببرید .
EROM – EPROM
ROM – RAM
EROM – RAM
موارد الف و ب

موارد مهم كنترل كننده حافظه كدامند؟
اعلام خبر شارژ يك سلول
مشخص نمودن نوع سرعت ، ميزان حافظه و بررسي خطا
مشخص نمودن سطر و ستون ، نگهداري وضعيت ، بازخواني و بازنويسي داده ها
خواندن و برگرداندن سيگنال از يك سل

حافظه ROM را تعریف کنید .
Rom یک حافظه فقط خواندنی است که با قطع برق اطلاعات آن از بین نمی رود .
Rom حافظه ای بر پایه نیمه هادی است که به دستورالعمل ها یا داده های قابل خواندن یا غیر قابل خواندن تغییری را در خود جای می دهد .
موارد الف و ب
هیچ کدام

مودم چیست ؟
وسیله ای است که داده ها را از قالب رقمی به قالب تلفیقی تبدیل می نماید .
مودم برای اتصال کامپیوتر به اینترنت استفاده می شود .
برای اتصال تلفن به کامپیوتر از مودم استفاده می شود .
هیچکدام

در واژه مخفف CPU حرف C دلالت بر کدام گزینه دارد ؟
واژه Central
واژه Computer
واژه Complex
واژه Computing

مانیتور جزء وسایل ورودی است یا خروجی ؟
ورودی
ورودی – خروجی
خروجی
هیچکدام

مفهوم بیت چیست ؟
به کوچکترین واحد حافظه بیت می گویند .
به مجموع صفر و یکهای درون کامپیوتر بیت می گویند .
بیت فقط مقدار صفر یا یک در مبنای دودویی می باشد .
موارد الف و ج

حرف R در واژه مخفف ROM دلالت بر کدام گزینه دارد ؟


واژه Random
واژه Read
واژه Regular
واژه Right

وسایل جانبی کدامند ؟
وسایلی هستند که بودن یا نبودن آنها خللی در استفاده از کامپیوتر ایجاد نمی کند .
هر وسیله ای که خارج از واحد سیستم (Case ) قرار داشته باشد وسیله جانبی نامیده می شود .
موارد الف و ب
هیچ کدام

موارد استفاده حافظه هاي Sram و Dram در كجاست ؟
از حافظه هاي Sram بمنظور افزايش سرعت پردازنده و از حافظه هاي Dram براي فضاي حافظه Ram در كامپيوتر استفاده مي گردد
از حافظه هاي Sram براي فضاي حافظه Ram و از حافظه Dram براي افزايش سرعت پردازنده استفاده مي شود
هر دو نوع اين حافظه ها از رده خارج شده اند
موارد استفاده هر دو نوع اين حافظه در كامپيوترهاي Apple مي باشد

چاپگر را تعریف کنید .
متن یا تصویر ایجاد شده بوسیله کامپیوتر را بر روی کاغذ پیاده می کند .
چاپگر یکی از ابزارهای خروجی کامپیوتر است .
موارد الف و ب
هیچکدام

سیستم عامل چیست ؟
سیستم عامل باعث افزایش سرعت کامپیوتر می گردد .
واسط بین RAM و ROM است .
کنترل کننده رابطه RAM و ROM است .
نرم افزاری است که مسئول کنترل و بکارگیری منابع سخت افزاری مانند حافظه ، واحد پردازش مرکزی (CPU) ، فضای ذخیره سازی دیسک و تجهیزات جانبی می باشد .

روشهاي اندازه گيري ميزان كارآيي يك هارد ديسك كدامند ؟
ميزان قابليت ذخيره داده ، تعداد سكتور
تعداد سكتور و تعداد شيار در آن هارد ديسك
ميزان داده ، زمان جستجو
هيچكدام

آنچه كه باعث جدا بودن كامپوتر از ديگر ماشينهاي محاسبه گرديده است چيست ؟
قابليت ذخيره اطلاعات
دارا بودن سرعت بسيار براي محاسبه
دارا بودن سرعت ، دقت و اطمينان بالا در انجام كارها
قابليت جابجايي اطلاعات

تفاوت ساختاري تراشه هاي Ram و Rom در چيست ؟
حافظه Ram از ترانزيستور به منظور فعال و غير فعال كردن دستيابي به يك خازن در نقاط برخورد سطر و ستون استفاده مي كند در صورتيكه تراشه هاي Rom از يك ديود استفاده مي نمايند
حافظه Ram از يك ديود استفاده مي نمايد اما حافظه Rom از ترانزيستور استفاده مي كند
Rom فقط خواندني و Ram فقط نوشتني است
Rom فقط نوشتني و Ram فقط خواندني است

ظرفيت يك فايل بر مبناي .............. تعيين مي گردد .
بيت
بايت
مگابايت
كيلو بايت

کیبورد جزء اجزاء خروجی محسوب می شود یا ورودی؟
خروجی
ورودی
ورودی – خروجی
هیچکدام

ماوس را تعریف کنید .
ابزاری ورودی که به کاربر اجازه می دهد به اقلام موجود بر روی صفحه تصویر اشاره و آنها را انتخاب کند .
ماوس یک وسیله ورودی در کامپیوتر می باشد .
موارد الف و ب
هیچکدام

[ یکشنبه هجدهم اسفند ۱۳۸۷ ] [ 21:20 ] [ بهار ]

امكان اجراي پرس و جو را فراهم مي كند ؟
Field
Criteria
Run
هيچكدام
يكي از ابزارهاي دريافت مقدار در Form چيست ؟
Text Box
Lable
Field size
هيچكدام
راههاي انتخاب يك فايل جديد mdb چيست ؟
Ctrl + N
New
Blank database
هر سه مورد
يكي از قابليت هاي منحصر بفرد بودن ...
Input mask
Field size
Index
new value

امكان جايگزيني اطلاعات را در نمايش اطلاعات جدول فراهم مي آورد ؟
find
Replace
Search
هر سه مورد

پسوند فايل هاي database شامل ...
mdb
db1
dot
هيچكدام

فيلد مي تواند مقدار 9494/1312 را دريافت نمايد ، فيلد سايز آن ... ؟
byte
Double
Integer
Single

يكي از توابع نمايش كمترين مقدار در پرس و جو مي باشد ؟
sum
Count
Avg
Min

امكان شرط گذاري در پرس و جو مي باشد ؟
Field
Criteria
Run
هيچكدام

فيلد مي تواند مقدار 941/325 را دريافت نمايد ، فيلد سايز آن ...؟
byte
Double
Integer
Single

New Value از خصوصيات كدام نوع داده مي باشد ؟
Auto number
Number
Text
Memo

New Value از خصوصيات كدام نوع داده مي باشد ؟
Auto number
Number
Text
Memo

يك پرس و جو توسط چه منبعي ايجاد مي گردد ؟
table
Query
Form
الف و ب

امكان فيلتر كردن اطلاعات را به صورت شرطي امكان پذير مي سازد ؟
filter for
filter by selection
filter by form
هيچكدام

كدام مكان برچسب گذاري روي فيلدها را در جدول فراهم مي آورد ؟
Format
Caption
Lable
مورد ب و ج

كداميك از نوع داده هاي زير داراي Field size مي باشد ؟
Auto number
Number
Text
هر سه مورد

قابليت نمايش اطلاعات بصورت ستوني در مجاورت هم را فراهم مي آورد .
Auto form : columnar
Auto form :datasheet
Form Design
هر سه مورد

براي درج فيلد تصوير از نوع داده
hyper link
Text
OLE object
Look up

كداميك از روشهاي زير امكان ايجاد جدول را از طريق طراحي فراهم مي آورد ؟
Design view
Data sheet view
Table wizard
هيچكدام

كاراكتر L كاراكتريست كه در خصوصيت .... قابل اجرا مي باشد .
Input mask
Field size
Caption
هيچكدام

[ یکشنبه هجدهم اسفند ۱۳۸۷ ] [ 21:18 ] [ بهار ]

براي باز کردن يک فايل از پیش ذخیره شده چند راه داريم؟
کليد هاي Ctrl+ N
گزينه Open
کليد هاي Alt+F+O
ب و ج

اگر در خانه هاي A1 تا B4 اعداد 1 تا 8 را وارد کنيم حاصل عبارت (SUM(A1:B4چيست؟
9
36
26
38

اگر بخواهيم محتواي خانه هاي A5 و A4 جمع شده بر A6 تقسيم شوند و سپس به توان B3 برسد ، کدام فرمول صحيح است؟
A4+A5/A6^B3
A4+A5)/A6^B3 )
A4+A5 )/A6 )^B3 ))
هر سه مورد

اگر در خانه هاي A1 تا A5 عددهاي 1,2,3,4,5 را وارد کنيم و فرمول( SUM( A2;A3;A4 را بنويسيم کدام نتيجه نمايش داده ميشود؟
9
15
6
12

فايل صفحه گسترده در Excel با کدام پسوند ذخره ميشود؟
xls
psd
TIF
TGA

گزينه Shrink To Fit:
سلول را کوچک ميکند
سلول را بزرگ ميکند تا متن در آن بگنجد
متن را بزرگ ميکند
متن را کوچک ميکند تا در سلول بگنجد

اگر از گزينه Delete استفاده کنيم :
فقط محتواي ستون حذف ميشود
فرمت سلول حذف ميشود
هم محتوا و هم فرمت سلول حذف ميشود
سلول حذف ميشود

براي حذف کاربرگ ها :
انتخاب گزينه Edit و سپس گزينه Delete
Right Click بر روي Sheet و انتخاب Delete
انتخاب گزينه Edit و سپس گزينه Delete Sheet
ب و ج

اگر دکمه Delete را در روي صفحه کليد بزنيم :
محتواي سلول حذف ميشود
خود سلول يا محتويات حذف ميشود
قالب بندي آن حذف ميشود
هر سه مورد

اگر يک ستون اضافه کنيم ، اين ستون :
بعد از ستون قبلي اضافه ميشود
در سمت چپ ستون قبلي اضافه ميشود
در سمت راست ستون قبلي اضافه ميشود
بستگي دارد که محيط فارسي يا انگليسي باشد

اگر بخواهيم فايلي را با غير از نام پيش فرض براي اولين بار دخيره کنيم :
از گزينه Save استفاده ميکنيم
از گزينه Save as استفاده ميکنيم
از Icon مخصوص Save استفاده ميکنيم
هر سه مورد

اگر بخواهيم Sheet يي را در انتهاي Sheet ها اضافه کنيم :
بر روي آخرين Sheet کليک راست کرده و گزينه Insert را انتخاب ميکنيم
ابتدا Sheet را ساخته و سپس آنرا به انتهاي Sheet ها منتقل ميکند.
هر دو مورد
هيچکدام

منظور از آدرس A10 چيست؟
ستون 10 و سطر A
ستون A و سطر 10
هر دو مورد ميتوانند درست باشند
بستگی دارد فارسی باشد یا انگلیسی

اگر در سلول A1عدد 10 را بنويسيم و سپس فرمت خانه را در Percentage کنيم مقدارA1 چند ميشود؟
10%
10.0%
1000%
1000.00%

در چه صورت هنگام Close کردن يک Book پيغامي مبنی بر ذخيره يا عدم ذخيره Book ظاهر ميشود؟
هنگامي که فايل را ذخيره کرده باشيم و بخواهيم خارج شويم
هنگامي که فايل را اصلاً ذخيره نکرده باشيم و بخواهيم خارج شويم
هنگامي که فايل را ذخيره کرده باشيم ولي تغييرات داده باشيم و مجدداً ذخيره نکرده باشيم و بخواهيم خارج شويم.
ب و ج

اگر عدد 1234.1234 را در خانه B1 بنويسيم و فرمول( Round ( B1;3بنويسيم کدام نتيجه نمايش داده ميشود؟
123
1234.123
1234.124
1234.14

اگر در خانه B1 عدد 1 و در خانه B2 عدد 2 و در خانه B3 عدد 4 را بنويسيم نتيجه کدام فرمول عدد 3 ميشود؟
round(SUM(B1:B2)),0
(Average(B2;B3
(Max(SUM(A1;B2);B1
هر سه مورد

براي يک متن در Excel :
ميتوان زاويه آن را نسبت به افق تيير داد
ميتوان زير آن خط کشيد
ميتوان رنگ آنرا تغيير داد
هر سه مورد

اگر بخواهيم سطر جاري را انتخاب کنيم چند روش وجود دارد؟
کليک بر روي شماره سطر مورد نظر
فشردن کليد هاي Shift + Spacebar
فشردن کليدهاي Ctrl+ Spacebar
الف و ب

کدام يک از گزينه هاي زير صحيح است؟
(SUM(A1;A2;A3)=SUM(A1:A3
Average(A1;A2;A3)=Average(A1+A2+A3)/3
(SUM(A1:A4)=SUM(A1;A2;A3;A4
هر سه مورد

[ یکشنبه هجدهم اسفند ۱۳۸۷ ] [ 21:12 ] [ بهار ]

برای چاپ صفحات انتخابی از کدام گزینه استفاده می کنید ؟

Line Space
Spacing
Page Range
همه موارد

برای تایپ فارسی اط سطر پایین حروف پایه انگشت وسط دست چپ چه حرفی را تایپ می کند ؟

و
ی
ز
ظ

Ctrl+Enter معادل کدام یک از گزینه های زیر است ؟

Column Break
Page Break
Even Page
Odd Page

برای درج ساعت در Header & Footer از کدام گزینه می توانید استفاده کنید ؟

Insert Date
Insert Time
Alt+Shift+T
ب و ج صحیح است

برای شکستن جدول در طول صفحه از کدام کلید ترکیبی استفاده می کنید ؟

Alt + Enter
Ctrl + Enter
Alt + Ctrl
هیچکدام

برای درج تاریخ در Header & Footer از کدام کلید می توانید استفاده کنید ؟

Alt + Shift + T
Alt + Shift + D
Alt + Shift + I
Shift + D

معادل دستور Paste کدام است ؟

Ctrl+v
Shift+Insert
Edit/Past
همه موارد


برای دست یافتن به زیر منوی Goto از کدام روش زیر استفاده می کنید ؟

Ctrl+G
دبل کلیک روی سمت چپ سطر وضعیت
در منوی Edit جستجو می کنید .
همه موارد صحیح است .


برای دیدن چند صفحه از سند از کدام گزینه استفاده می شود ؟

Zoom/Many Page
Zoom/Page Width
Zoom / Whole Page
همه موارد

نوار وضعیت در Word

اطلاعاتی در مورد شماره صفحه ، سطر ، ستون نمایش می دهد.
اطلاعاتی در مورد تعداد کلمات ، پاراگراف ، تعداد صفحات می دهد .
اطلاعاتی در مورد غلط های املائی می دهد .
اطلاعاتی در مورد تعداد اسناد باز شده می دهد .

برای درشت نویسی حرف اول پاراگراف از کدام زیر منو استفاده می شود ؟

Drop Cap
In Margins
الف و ب
هیچکدام

برای اینکه ستونهای مساوی داشته باشید کدام گزینه را انتخاب می کنید؟

Line Between
Number of Columns
Equal Column width
Width & Spacing

برای ایجاد پاراگراف جدید باید کلید ............. را فشرد.

Space
Backspace
Enter
Show/Hide

تصحیح خودکار در Word بوسیله فعال شدن کدام گزینه زیر انجام می پذیرد؟

Auto Format
Auto Text
Auto Correct
Automatic

هر مدرکی که همراه نامه فرستاده می شود اصطلاحا ............. نامیده می شود .

پیوست
رونوشت
نامه وارده
هیچکدام

برای اینکه یک موضوع را سه بعدی کنید از کدام کلید ابزار استفاده می کنید ؟

Shadow
3D
Order
Free Rotate

برای اینکه خط پاورقی را ظاهر کنید و جای آنرا تغییر دهید از کدام گزینه استفاده می کنید ؟

All Foot note
Footnote Separator
Footnote continuation
Footnote continuation notice

برای حذف حرف قبل از مکان نما از کدام کلید استفاده می کنید ؟

Delete
Ctrl + Back Space
Back Space
Ctrl + Delete

برای حذف قسمتی از پرونده به کمک ماوس از کدام گزینه استفاده می کنید ؟

Delet
Clear
Backspace
همه موارد

دبل کلیک روی نوار عنوان یا Title Bar چه عملی را انجام می دهد؟

Maximize و Minimize
Maximize و Restore
Maximize و Close
Minimize و Restore

[ یکشنبه هجدهم اسفند ۱۳۸۷ ] [ 21:8 ] [ بهار ]

کدام يک اهداف شبکه است؟
به روز بودن اطلاعات
متصل شدن به يک کامپيوتر از راه دور
تبادل سريع اطلاعات
جلوگري از افزونگي اطلاعات

كدام يك از گزينه هاي زير نادرست است؟
Hub يك قطعه سخت افزاري است كه در توپولوژي BUS استفاده ميشود.
Hub دامنه برخورد را كاهش ميدهد.
در توپولوژي Star از كابل CAT5 استفاده ميشود.
شبكه هاي LAN در محدوده جغرافيايي مشخصي پياده سازي ميشوند.

براي دريافت و ارسال نامه به ترتيب از پروتكل هاي فوق استفاده مي شود ؟
pop3.imap و Smtp
Smtp و pop3.imap
Smtp و http
Imap و Smtp

براي بروز رساني همه صفحات Offline
انتخاب syncoronize از منوي Tools
آوردن صفحه مورد نظر و انتخاب Make Available Off Line از منوي Add در Favorites
هر دو مورد فوق
هيچكدام

براي Set كردن پروتكلهاي out look از كدام منوي زير استفاده مي كنيم ؟
Tools/account/mail
message / account / mail
Tools/account / news
Message / account / news

خصوصيت اصلي هر پست الكترونيكي چيست ؟
نام و دمين
علامت @
داشتن حداقل يك نقطه
همه موارد

براي آنكه رونوشت يك نامه از شخص اول پوشيده بماند ؟
آدرس آن را در cc وارد مي كنيم
آدرس آن را در Bcc وارد مي كنيم
آدرس آن را در قسمت to وارد مي كنيم
همه موارد فوق

کدام تعريف مترادف با ISP است؟
Internet Service Post
توسعه دهنده سرويسهاي همگاني در اينترنت
Integrated System Pack
تامین کننده سرويس اينترنت

كدام يك از گزينه هاي زير نادرست است؟
HTTP پروتكل اتصال صفحات وب است
FTP پروتكل انتقال فايل در اينترنت است
IRC سرويس Chat ميباشد
NNTP پروتكل دريافت Mail ميباشد

پوشه هاي ثابت mail box در Yahoo ؟
Inbox – Sent – Darft – Bulkmail-Trash
Inbox – Sent – Darft – Trash
Inbox – Trash – Bulkmail – Darft
همه موارد فوق

آيا امكان عوض كردن رنگ Back Ground در صفحات وب وجود دارد ؟
بلي از طريق كليد Color‌در تب General
بلي از طريق كليد Font در تب General
اين امكان وجود ندارد
بلي از طريق كليد Color در زبانه Privacy

كدام مورد پروتكل نيست ؟
FTP
Http
Pop3
Htp

كدام پروتكل براي دريافت و ارتباط بين صفحات وب مورد استفاده قرار مي گيرد؟
Smtp
Http
Imap
FTP

كداميك را IE پشتيباني نمي كند ؟
Web
FTP
Gopher
Imap

كدام يك از نرم افزارهاي زير مرورگر صفحات وب نيست ؟
Internet explorer
Out look
Netscape
هيچكدام

دستور گرفتن فايل از سرويس دهنده FTP چيست ؟
اسم فايل Put
اسم فايل Get
اسم فايل Down
اسم فايل Save

كداميك از گزينه هاي زير نادرست است ؟
HTTP پروتكل انتقال صفحات وب است
FTP پروتكل اتصال فايل در اينترنت است
IRC سرويس Chat مي باشد
NNTP پروتكل دريافت mail‌ميباشد

براي ايجاد يك آدرس دلخواه به عنوان Home Page در IE ؟
انتخاب Use Blank در تب General
انتخاب Use Default در تب General
انتخاب Use curent‌در تب General
هيچكدام

مخفف نام کشورهاي عربستان ، ارمنستان، مالزي به ترتيب از راست به چپ کدام است؟
MA, AN, AR
ML, AR, KS
MY, AR, SA
MS, AN ,SA

پيغام Request time out در دستور Ping به چه مفهومي است؟
ارتباط با ميزبان برقرار است
ارتباط از لحاظ فيزیکي قطع است
به هر دليلي ارتباط قطع است
به مفهوم تقاضاي ارسال مجدد ميباشد

 

[ یکشنبه هجدهم اسفند ۱۳۸۷ ] [ 21:6 ] [ بهار ]

نام فايلهاي پيش فرض در Power Point  چيست؟

Document
Paint
Book
Presentation

پسوند فايل تصويري و صوتي كه مي توان در Power-point داخل كرد :

mpg. و mp3 .
avi. و wav.
mid . و wav.
avi. و mp3 .

از دكمه ........... از نوار ابزار Picture براي برگرداندن تصوير به حالت اوليه استفاده ميشود.

Crop
Reset
Cut
Reset Picture

براي فعال كردن نموي File از كدام گزينه استفاده ميشود؟

Alt+F
Standard
F3
F1

كليد ميانبر ايجاد اسلايد جديد در فايل جاري ؟؟

Ctrl+N
Ctrl+M
Ctrl+V
F5

براي تنظيم نمايش اسلايد ها بطور خودكار از كدام گزينه استفاده مي شود ؟
Slide Show
Slide Transition
Custom animation
Action

ايجاد اسلايد با استفاده از الگوها يعني:
Auto Content Wizard
Template
Blank Presentation
Open an Existing Presentation

كليد ميان بر براي نمايش اسلايد :
Ctrl+S
Ctrl+F5
F5
Alt+F5

سرعت نمايش بين اسلايدها را مي توان در ........ تنظيم نمود .
Custom animation
Normal view
slide transition
Effect

چگونه مي توان در يك سري اسلايدهاي از پيش تهيه شده چند اسلايد را براي نمايش انتخاب كرد ؟
استفاده از Custom Show
استفاه از Expand Slide
استفاده از hide slide
الف و ج

كدام گزينه نادرست است؟
Standard از ابزارهاي اصلي برنامه است
Formatting نوار ابزار قالب بندي است
نوار ابزار ها شامل دكمه هاي عملياتي هستند
نوار Standard شامل دكمه هاي ترسيمي است

كاربرد برنامه Power Point97 در چه زمينه اي است؟
طراحي تصاوير گرافيكي
طراحي برنامه هاي نمايشي
طراحي و مونتاژ فيلم
طراحي انيميشن

در كدام نماي زير مي توان اقدام به رسم شكل نمود ؟
Slide Show
Slide view
Out line
همه ي موارد

براي رسم نمودارهاي سازماني از كدام Layout استفاده مي شود ؟
Chart
Organization chart
Table
الف و ب

براي حذف يك تصوير از كدام گزينه استفاده ميشود؟
كليد Delete
Crop
Reset
Cut

دكمه ي Promote و Demote در نماي Outline :
براي ترفيع و تنزل سطح
براي تنزل و ترفيع سطح
باعث آشكار و پنهان شدن سطوح مي شود
كليه ي فرمتهاي نوشتاري را يكسان مي سازد

براي شماره گذاري اسلايدها از چه گزينه اي استفاده مي شود ؟
Slide number
Header & Footer
الف وب
Guides

جهت كپي كردن همراه با Drag كردن كافي است چه دكمه اي را نگه داريد؟
Alt
Ctrl
Shift
نياز به نگه داشتن دكمه اي نيست

در پنجره ي Setup show در قسمت Show type كدام حالت نمايش اسلايدها را تنظيم مي كند ؟
اسلايدها توسط گوينده يا بدون راوي اجرا گردند
اسلايدها با تصوير متحرك يا بدون تصوير متحرك اجرا شود
اسلايدها بطور پيوسته اجرا شوند و با زدن كليد Esc به پنجره ي Power-point برگرديم
هرسه مورد

براي تغيير بزرگنمايي اسلايد از كدام گزينه استفاده ميشود؟
منوي View گزينه Ruler
منوي View گزينه Master
منوي View گزينه Slide Sorter
منوي View گزينه Zoom

[ یکشنبه هجدهم اسفند ۱۳۸۷ ] [ 21:5 ] [ بهار ]

۱-      کلید میانبر move. Marquee…….. ...........ruler............ crop...................

پاک کردن ناحیه انتخاب شده............inverse............... deselecte. ...............

2-      برای غیر فعال کردن خطوط کمکی از چند روش استفاده می نماییم؟

3-      با کمک کدام پالت می توان در رابطه با نقطه جاری تصویرو رنگها ی RGBوcmykاطلاعاتی بدست آورد؟

الف)navigator     ب)info                   ج)history                 د)color

4-      برای بازکردن  یک فایل به محیط فتوشاپ از کدام گزینه استفاده می شود؟

الف)import          ب)export               ج)save as                د)open

5-      برای کاهش  یا حذف حالتها و عملیات انجام شده روی فایل جاری از کدام پالت استفاده می شود؟

الف) info                ب) history              ج) navigator           د)color

6-      کدام یک از پالتهای زیر در بزرگ نمایی قسمت انتخاب شده به ما کمک می کند؟

الف)navigator           ب)info                   ج)history                 د)color

7-      کدام یک از فرمتهای زیر برای صفحات وب و فلاپی حجم کمی را اشغال می کند ؟

الف) psd              ب)gif                      ج)jpg                      د)bmp

8-      چگونه می توان اطراف ناحیه انتخاب شده را کاهش داد؟

الف)expand              بcontract(              ج)duplicate             د)border

9-      برای اینکه رنگهای مشابه با مجموعه رنگهای موجود در ناحیه انتخاب در کل تصویر انتخاب شوند از  کدام گزینه استفاده می کنیم؟

الف)grow              ب)similar               ج)feather              د)select all

10-  گزینه های زیر را به صورت مختصر توضیح دهید

Anti-aliased............................................style..................................

Fixed size..............................add to selection  .....................................

contiguous..........................show bonding box.....................................

select grow  ............................................90ccw....................................

11-  برای اینکه صفحه ای شیشه ای داشته باشیم کدام گزینه را در content انتخاب می کنیم

الف)white           ب) background color          ج)transparent           د)هیچکدام

12-  با کدام ابزار انتخاب( مارکی) می توان یک ردیف تک پیکسلی را انتخاب کرد ؟

الف)Eliptical marquee      ب)Rectangular marquee       ج)single row    د)single colomn

13-  از این گزینه که در منوی  editقرار دارد برای پر کردن رنگ یا شکل در ناحیه انتخاب استفاده میشود؟

الف)fill                             ب)strok                               ج)similar               د)grow

14-  برای ظاهر کردن پالت brushes از چه کلید میانبری استفاده می کنیم؟

الف)f4                            ب)f7                                    ج)f9                         د)f5

15-  برای بزرگ کردن یک انتخاب کدام ابزار مورد نیاز است؟

الف) move                     ب) zoom                              ج)sharpen                د)blur

16-  با نگه داشتن کدام کلید مربع ما از وسط کشیده می شود؟

الف)alt                           ب)shift                                 ج)ctrl                       د)مورد الف و ب

17-  اولین گزینه منوی همه پالتها چه گزینه ای است؟؟

18-  اگر کادر انتخاب Resample image درگزینه image size را از حالت انتخاب خارج نکنیم چه اتفاقی می افتد؟

19-  چگونه می توان تمام ابزارها را به حالت اولیه زمان نصب فتوشاپ بر گرداند؟

20-فرمتهای زیر را به اختصار توضیح دهید.gif…………..pdf ...……..tif.........png....

[ دوشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۷ ] [ 13:50 ] [ بهار ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

من بهار هستم. مهندس کامپیوتر.
در رشته های مختلف نرم افزار تدریس میکنم.
خوشحال میشم از نظرات شما استفاده کنم.
هر جزوه یا سوالی داشتید بهم پیام بدید سعی میکنم کمکتون کنم.
موفق و پیروز باشید.
امکانات وب